Android Studio

Unutulan veya Kaybedilen jks Dosyasını Yenileme

Android geliştiricilerin korkulu rüyası bir konuyla karşınızdayım. Kaybedilen veya unutulan .jks dosyası yerine yenisi oluşturarak Google Play’de uygulamayı güncelleme.

Android geliştiricilerin korkulu rüyası bir konuyla karşınızdayım. Android uygulamaları geliştirdikten sonra Google Play’de yayınlamak üzere JKS (Java KeyStore) adı verilen bir çeşit güvenlik sertifikası ile imzalamanız gerekir. Bu dosyayı özenle saklamanız gerekmektedir zira uygulamayı Google Play’de her güncellemenizde tekrar imzalayarak APK’yı yüklemeniz gerekir eğer sertifikalar uyuşmazsa uygulamayı güncelleyemezsiniz. Whatsapp grubundaki arkadaşların da alttaki resimdeki cevaplarından sonra önce tırstım sonra biraz araştırdıktan sonra nasıl bir kaç günce çözülebileceğini buldum. Korkmayın bu adımlar sonrasında yeni bir sertifika oluşturarak uygulamanızı tekrar güncelleyebilirsiniz. 

Android

Şimdi ilk yapmanız gereken tekrar bir jks dosyası oluşturmak. Nasıl yapılacağını hatırlamıyorsanız buradaki linkten tekrar oluşturabilirsiniz. Bu JKS dosyasını PEM formatına (Privacy Enhanced Mail) dönüştürmemiz gerekiyor bunu yapmak için Java’nın keytool aracını kullacağız bu exe’yi çalıştırmak için CMD’yi kullanmamız gerekiyor.

 

cd C:\Program Files (x86)\Java\jre6\bin

Yukarıdaki satırı yazarak enter’e baskıyoruz şimdi bu klasör altındaki keytool aşağıdaki komut ile çalıştıracağız. Öncelikle .jks dosyanızı bu dizine kopyalıyorsunuz ardından adını alttaki ilgili alana yazıyorsunuz. upload ibaresi yerine .jks dosyanızı oluştururken yazdığınız KEY ALIAS ifadesini buraya yazıyorsunuz en sondaysa yeni oluşturulacak dosyanın adını bunu daha sonra da oluşturabilirsiniz.

keytool -export -rfc -keystore upload-keystore.jks -alias upload -fileupload_certificate.pem

.pem sertifikamızı oluşturduktan sonra bu linkteki iletişim formunu doldurarak oluşturduğumuz sertifikası dosyasını da yükleyerek destek ekibine gönderiyoruz.

Üstteki mesajda da görüldüğü gibi yoğunluğa göre 2 iş gününde cevaplanacağı yazıyor bana ertesi gün cevap yazdılar. Destek ekibinden kimliğininizin doğrulandığına dair bir mai geliyor ve sizden yeni ve daha önce kullanılmamış bir sertifika oluşturmanızı istiyorlar oluşturduğunuz .jks dosyasına yine ilk adımdaki işlemleri yapıyoruz ve maili cevaplayarak bu sertifikayı destek ekibine iletiyoruz ve bizim için güncelliyorlar bu noktadan sonra istediğimiz gibi yeni .jks sertifikamız ile uygulamanızı güncelleyebilirsiniz.
Kolay Gelsin.

Leave a Reply

Your email address will not be published.