CentOS Üzerine Virtualmin Kurarak Kendi Hosting Sunucunuzu Oluşturun

CentOS işletim sistemi üzerine Virtualmin ile kendi hosting sunucumuzu nasıl kuracağımızı inceliyoruz. Üstelik 10$ ve 50$ DigitalOcean promosyon kodu ile.

Öncelikle daha önce Türkiye’de VPS kullanıcı olarak kendi web sitelerimi yayınlıyordum ancak artan maliyet nedeniyle (Yıllık cPanel lisansı ile 1600TL) ve bütün firmaların önce ödeme alarak sonra hizmet vermesi nedeniyle alternatif arayışına girdim. DigitalOcean’ı daha önce duymuştum kendi sunucumu kurma fikri karmaşık gelmişti ama mevcut VPS paketimi yenileyemeyeceğim için ve Virtualmin gibi güçlü bir sistemi inceleyince denemeye koyuldum. DigitalOcean‘da önce hizmeti kullanıyorsunuz ay başında kullandığınız miktar kredi kartınızdan tahsil ediliyor hatta saatlik hesaplanıyor diyebilirim. Şimdi sıra geldi promosyon kodlarına eğer öğrenciyseniz ve mailiniz varsa GitHub Student Pack ile 50$ promosyon koduna sahip olabilirsiniz. Yoksa CodeAnywhere10 promosyon kodu ile 10$ hesabınıza ekleyebilirsiniz. Bu da benim referans linkim bununla da 10$ promosyon kodu hesabınıza ekleyebilirsiniz.

Şimdi gelelim nasıl yapıldığına. DigitalOcean’a çoktan hesabınızı oluşturduğunuzu varsayıyorum.

1. Droplet Oluşturma

Yani bir sanal makina oluşturacağız. Bunun içinde üst menüde Create menüsü var açılan seçeneklerden Droples’e tıklıyoruz. Burada bir işletim sistemi dağıtımı seçiyoruz Virtualmin en iyi CentOS üzerinde çalışıyor.

Sanal sunucunun kurulması saniyeler sürüyor tamamlandığında mail adresinize aşağıdaki gibi IP adresiniz ve şifreniz gönderiliyor.

2. SSH ile Bağlantı ve Virtualmin Kurulumu

Bildiğiniz gibi işletim sisteminin görsel arayüzü yok bu nedenle Droplet Console veya Putty gibi bir program yardımı ile sunucumuzun SSH ekranına erişiyoruz. Doplet Console’a detaylardan Access sekmesinden erişebilirsiniz.

SSH ekranına erişim sağladıktan sonra mail adresinize gelen şifreyi kullanarak login oluyoruz. İlk girişinizde şifrenizi değiştirmenizi isteyecektir burada karmaşık bir şifre kullanabilirsiniz zira sunucu şifreniz de bu olacak. Virtualmin kurulumu için önce dosya indirmeye yarayan wget indirme yöneticisini kuruyoruz.

sudo yum install wget

Şimdi Virtualmin kurulum dosyasını indiriyoruz. Bu dosyanın içeriğinde Virtualmin’in ihtiyaç duyduğu her şey mevcut (Perl, Lamp vs.). 

wget http://software.virtualmin.com/gpl/scripts/install.sh

İndirdiğimiz kurulum dosyasını aşağıdaki komut ile çalıştırıyoruz.

sudo /bin/sh install.sh

Çalıştırdıktan sonra yukarıdaki gibi bizi bilgilendirerek kurulumun başlatılması için izninizi istiyor. Bunun için y tuşuna basarak enter dedikten sonra devam ediyoruz.

Bu adımda server’ın kurulacağı domaini istiyor burası çok önemli çünkü nameserver vs her şey bu domain üzerinden çıkacak.

Kurulum tamamlandıktan sonra sorun çıkan veya kurulmayan servisleri görebiliyorsunuz. Artık her şey hazır yönetim paneline Droplet IP adresi veya önceki adımda girdiğiniz domain ile erişebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken https://domainadi.com:10000 portunu kullanmak.

Kullanıcı adınız root ve şifreniz SSH ekranına ulaşdıktan sonra değiştirdiğiniz yeni şifreniz. Başarıyla giriş yapdıktan sonra aşağıdaki gibi yönetim panelinize giriş yapacaksınız.

Sıra geldi notlarımıza;

  • Aylık 2$ karşılığında sanal sunucunuzun yedeklemesini sağlayabilirsiniz. Veya kendiniz Snapshots oluşturabilirsiniz.
  • İlk kurulumdan sonra ayar yapmadan temiz bir Snapshot almak daha sonra işinize yarayabilir.
  • MX, Spf, Dmarc, DNS ayarlarınızı tam olarak yapmadan mail gönderemeye kalkarsanız IP adresiniz anında blacklistlere eklenebilir.
  • Tek tıklama ile Let’s Encrypt SSL sertifikasını web sitelerinize kurabilirsiniz.
  • Aktif ve bakiyesi olan bir kredi kartı tanımlamanızda fayda var provizyon alamazlarsa hesabınız pasif hale getirilir support kapılarında beklersiniz valla.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.