PHP

PHP MsSql Datetime Null Sorununun Çözümü

PHP ve MsSql sorgularında datetime formatının NULL gelmesi sorununun nasıl çözüleceğini bu yazıda anlatıyorum. Karşılaştığım sorunların çözümlerini yazıya dökerek aynı sorunla karşılaşanların yararlanması hem de kişisel bir hafıza oluşturmak için bu blog sayfasını oluşturdum. Bu nedenle bir kaç deneme ve araştırma ile vaktimi harcadığım bu konuyu paylaşmak istedim.

PHP ile MsSql veri tabanına bağlanıyorsanız büyük ihtimal sqlsrv sınıfını kullanıyorsunuz. (zaten diğer fonksiyonlar (odbc) yeni sürümlerde kullanımdan kaldırıldı) Integer ve string ifadelerde bir sorun yaşanmazken datetime formatındaki değerler NULL olarak geliyor bunun nedeni öncelikle php.ini dosyamızdaki bir ayarın returns data converted to SQL server settings ile default olarak SQL ayarlarına göre gelmesine neden oluyor gelen sonucu var_dump() yapdığınızda NULL olduğunu görebilirsiniz. 

Çözüm olarak öncelikle php.ini dosyamızla başlıyoruz. Aşağıda görüldüğü gibi ;mssql.datetimeconvert = On satırı pasif durumda öncelikle ; ifadesini silerek aktif hale getiriyoruz ve On değerini Off ile değiştiriyoruz. Böylece datetime formatındaki değerler string olarak dönecek. Bu ayarların geçerli olması için Apache sunucumuzu yeniden başlatıyoruz.

Bunlara ek olarak; bağlantı cümlemize “ReturnDatesAsStrings” => true ifadesini ekliyoruz.

$connectionInfo = array("Database"=>"", "UID"=>"", "PWD"=>"", "CharacterSet" => "UTF-8", "ReturnDatesAsStrings" => true);
$Connection = sqlsrv_connect($servername, $connectionInfo);

Son olarak gelen tarihi formatlayarak ekrana yazdırabiliriz.

echo date("d.m.Y H:i", strtotime($print["tarih"]));

Leave a Reply

Your email address will not be published.