SAP B1 UDF Formatted Search Kullanımı

SAP Business One danışmanınızın “formatted search” kelimelerini söylediğini duymuş olabilirsiniz ve teknik bir özellik gibi gözüktüğü için muhtemelen bir kulağınızdan girip diğerinden çıkmış olabilir. Gerçek şu ki, hiç de karmaşık değildir ve bir kez kavrayabilirseniz SAP Business One sisteminizi başka bir düzeye taşıyabilirsiniz.

Formatted Search Nedir?

En basit tabirle, önceden tanımlanmış bir arama kurgusu vasıtasıyla kullanıcı tanımlı alanda arama yaparak sistemdeki herhangi bir veriyi bu alana getirmeye yarar.

Formatted Search aşağıdaki işlemler için kullanılabilir:

  • Önceden tanımlanmış bir listeyi kullanarak değerleri girme.
  • Sistemdeki çeşitli tablolardan değerleri otomatik girme (Muhatap Ana Verileri).
  • Önceden hazırlanmış sorgular ile otomatik değer getirme.
  • Ekranlarda görünmeyen ancak sorgulanabilen iç alanları getirme (Oluşturma Tarihi, Bakiye, Tedarikçi).

Örnek Çalışma

Diyelim ki, hizmet çağrısı ekranında müşteri mailini görmek istiyoruz, bunun için müşteri seçildiği anda ilgili kullanıcı tanımlı alana (UDF) mail adresini getirmemiz gerekiyor.

 

İlk olarak UDF ekleyerek başlayalım. Kullanıcı tanımlı alanları yönetime girdikten sonra Hizmet Çağrılarının altına gelerek ekle dedik ardından aşağıda sağdaki gibi Alan Verileri ekranı açıldı.

UD alanı oluşturduktan sonra sıra sorgumuzu oluşturmaya geliyor.

Sorgu üretecine girdikten sonra alt satırdaki sorgumuzu oluşturarak kaydediyoruz.

SELECT T0.[E_Mail] FROM OCRD T0 WHERE T0.[CardCode] = $[OSCL.U_CUSTOMER]

Şimdi önceden oluşturduğumuz UDF’i seçerek klavyeden Shift+F2 kombinasyonunu yapıyoruz. Böylece karşımıza kurulum ekranı geliyor.

Bu ekranda sorguya göre seçeneğini işaretliyoruz ve bir önceki adımda oluşturmuş olduğumuz sorguyu kaydedilen sorguyu aç butonuna tıklayarak bulup ekliyoruz.

Alt satırdaki otomatik yenileme kutucuğunu işaretleyerek düzenli olarak yenile diyoruz. Böylece muhatap seçildiği anda mail adresi de oluşturduğumuz UDF’ye gelecek.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.