MsSQL

SQL Server Veritabanı, Tablo ve Veri Kopyalama

SQL Server üzerinde test veritabanını prod’a veya prod üzerinde bir deneme yapmak amacıyla test veritabanı oluşturma veya kopyalama işlemlerini nasıl yapıyoruz?

Yine güzel bir konu ile birlikteyiz. SQL Server üzerindeki veritabanlarının nasıl kopyalanabileceğini göreceğiz. Bunun gerekliliğini şurada gördüm, test veritabanını prod’a veya prod üzerinde bir deneme yapmak amacıyla test veritabanı oluşturma veya kopyalama ihtiyacı duyabilirsiniz.

SQL Server, tablo verilerini kopyalama işlemini gerçekleştirmek için kullanılabilecek birçok yöntem var. İsterseniz bir kaç SQL sorgusuyla yapabilirsiniz ancak biz wizard ile yapacağız bakalım nasıl yapılıyor.

Öncelikle kopyalamak istediğimiz veritabanına sağ tıklıyoruz ardından Tasks » Export Data seçeneğine tıklıyoruz.

İkinci adımda açılan pencerede Data Source kısmında Microsoft OLE DB Provider for SQL Server seçeneğini bularak seçiyoruz. Server Name kısmında Server IP adresi, adı veya localhosttaysanız localhost yazıyorsunuz. Authentication için Windows veya SQL Server seçeneğini seçerek SA şifrenizi yazabilirsiniz. Son olarak kaynak veritabanını da seçerek Next diyoruz.

Şimdi sıra hedef veritabanını seçmeye geldi. Burada yine Data Source olarak Microsoft OLE DB Provider for SQL Server seçeneğini bularak seçiyoruz. Server Name ve Authentication kısımları yine aynı.

Database kısmında ya önceden oluşturulmuş veritabanını seçiyoruzsunuz ya da New seçeneğinden yeni bir veritabanı oluşturuyorsunuz. Bunu da seçerek Next diyerek devam ediyoruz. Devam ettiğimizde direk kopyala seçeneği ile devam edebilirsiniz veya bir sorgu yazarak daha detaylı bir şekilde veri çekebilirsiniz.

Bu aşamada aktarmak istediğimiz tabloları seçiyoruz.

Burada önemli bir nokta var. Eğer tablolarınızda Primary Key ve  Auto Increment seçenekleri varsa default olarak bu özellikler yeni veritabanınıza aktarılmaz hangi tablolarda bunların aktarılmasını istiyorsanız aşağıdaki görselde yer alan Enable identity insert seçeneğini işaretliyoruz diğer türlü kendiniz yapmanız gerekecek.

Son aşamada Run immediately seçeneği ile veritabanınızı hemen kopyalayabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.